Latvian Hockey News Report

By Didzis Rudmanis

Posts Tagged ‘Arizona Red Hawks

Latvian Legion 2011/12

with 45 comments

Latest Update: February 2, 2011 (+ Ozollapa, Astasenko, Kurnigins, Smits, Kulikovs, Rabcevskis, Baburins, Grinbergs, Jakobsons, Tampe, Ponatovskis, Demiters, Sorokins; updated Tjoluskins, Legzdins, Pujacs, Kuplais, Dmitrijevs, Danemanis, Lavrovs, K.Kalnins, Zolmanis, Cerins, V.Ozolins, Nimanis; – Jasjonis, N.Semjonovs, Apelis, Zarins, Olesko, Fadejevs)

This is a list of all the Latvian players abroad for the 2011/12 season. The current list includes 175 players.

This list is never going to be fully complete and that is why any additions or corrections are welcomed at the comments section.

North America

  • NHL
  1. Oskars Bartulis – Philadelphia Flyers (a possible call-up)
  2. Kaspars Daugavins – Ottawa Senators
  3. Arturs Kulda – Winnipeg Jets (a possible call-up)
  4. Raitis Ivanans – Calgary Flames (a possible call-up)
  • AHL
  1. Kaspars Daugavins – Binghamton Senators (a possible reassign)
  2. Arturs Kulda – St. John’s IceCaps
  3. Oskars Bartulis – Adirondack Phantoms
  4. Raitis Ivanans – Abbotsford Heat
  • WHL
  1. Kristians Pelss – Edmonton Oil Kings
  • QMJHL
  1. Nikita Kolesnikovs – Blainville-Boisbriand Armada
  • USHL
  1. Zemgus Girgensons – Dubuque Fighting Saints
  2. Ralfs Freibergs – Lincoln Stars
  • NAHL
  1. Kristaps Bazevics – Alaska Avalanche
  • USHS
  1. Teodors Blugers – Shattuck St. Mary’s
  • NA3HL
  1. Mareks Kepals – Toledo Cherokee
  2. Toms Taurins (1991) – Twin City Steel
  3. Nauris Buskevics – Quad City Jr. Flames
  4. Toms Taurins (1995) – Quad City Jr. Flames
  • WSHL
  1. Ivo Dmitrijevs – Arizona Red Hawks
  2. Danils Kulikovs – Cheyenne Stampede
  3. Roberts Rabcevskis – Phoenix Knights
  • NCAA III
  1. Dainis Vasiljevs – Finlandia University
  • GMHL
  1. Ainis Zalans – Elliot Lake Bobcats
  2. Aleksandrs Smetanins – Toronto Canada Moose
  • ACHA
  1. Renars Rukmanis – Duquesne University
  • ACHA II
  1. Kriss Lans – North Carolina State University
  • MnJHL
  1. Hedijs Pleskacovs – Dells Ducks
  • EmJHL
  1. Haralds Egle – Green Mountain Glades
  • FHL
  1. Roberts Mazins – Danville Dashers
  • VIJHL
  1. Davis Sprukts – Campbell River Storm
  • Midget
  1. Roberts Smits – Selects Hockey Academy U16 AAA

Europe

Austria

  • Austrian U20
  1. Matiss Gelazis – Graz 99ers U20
  2. Zintis Nauris Zusevics – Graz 99ers U20
  • National Liga (second tier)
  1. Matiss Gelazis – Kapfenberger SV
  2. Zintis Nauris Zusevics – Kapfenberger SV
  • Austrian U17
  1. Nikita Zantmanis – L.A. Stars 2
  2. Eduards Hugo Jansons – L.A. Stars 2
  3. Reinis Skorovs – L.A. Stars

Belarus

  • Belarussian Extraleague
  1. Atvars Tribuncovs – Gomel
  2. Sergejs Pecura – Neman Grodno
  3. Kaspars Saulietis – Neman Grodno
  4. Armands Berzins – Yunost Minsk
  5. Rolands Vigners – Shakhter Soligorsk
  • MHL
  1. Aleksandrs Galkins – Dynamo-Shinnik

Belgium

  • North Sea Cup (former Dutch Eredivisie)
  1. Matiss Megnis – Chiefs Leuven
  • Belgian league
  1. Matiss Megnis – Chiefs Leuven

Czech Republic

  • Czech 1. liga
  1. Kriss Grundmanis – HC Dukla Jihlava
  2. Arturs Birstins – HC Most
  • Czech 2. liga
  1. Aleksandrs Baburins – HC Chotebor

Denmark

  • Al-Bank Ligaen
  1. Sergejs Cubars – CPH Hockey/Hvidovre
  2. Ervins Mustukovs – Odense
  • Denmark2
  1. Oskars Jursans – Gladsaxe
  2. Dominiks Laukmanis – IK Aarhus
  3. Davis Paipa – IK Aarhus
  4. Rodijs Razmus – IK Aarhus
  5. Dmitrijs Orlovs – Gladsaxe
  6. Toms Broks – Aalborg II

Estonia

  • Estonia
  1. Romans Sumihins – Tallinn Viiking Sport
  2. Sergejs Tsernikovs – Tallinn Viiking Sport

Finland

  • SM-liiga
  1. Roberts Jekimovs – SaiPa (try-out)
  • Suomi-sarja
  1. Raitis Pujats – FPS
  2. Nauris Enkuzens – Hermes
  3. Gatis Gricinskis – HC Satakunta
  4. Janis Purins – JHT
  5. Kristaps Nimanis – Red Ducks
  6. Alberts Boluss – RJK
  7. Maksims Dubovs – RJK
  8. Ernests Vernavs – RJK
  9. Kristaps Kuplais – Lamarit
  • II-divisioona
  1. Andrejs Kostjukovs – Nikkarit
  2. Vadims Vabiscevics – PyPo
  3. Renars Vabiscevics – PyPo
  4. Kristians Copejs – PyPo
  5. Sergejs Jegorovs – PyPo
  6. Edgars Cermnihs – Jeppis
  7. Vladislavs Balakuns – Virkia
  8. Norberts Danemanis – Virkia
  9. Arnis Kusins – Muik Hockey
  10. Sergejs Petuskovs – Muik Hockey
  11. Kaspars Astasenko – Muik Hockey
  12. Kirils Lazebniks – Hela-Kiekko
  13. Danils Lazebniks – Hela-Kiekko
  14. Peteris Pujats – Hela-Kiekko
  15. Vjaceslavs Fanduls – Karhu HT Pori
  • Finland5
  1. Peteris Pujats – S-Kiekko II
  2. Danils Lazebniks – S-Kiekko II
  • Jr. A SM-liiga
  1. Vitalijs Hvorostinins – Sport U20
  2. Kristaps Nimanis – Sport U20
  • Jr. A I-div. Q
  1. Konstantins Sipunovs – Jokipojat U20
  • Jr. B SM-sarja
  1. Martins Lavrovs – Assat U18
  • Jr. B SM-sarja Q
  1. Viesturs Tampe – Assat U18

France

  • Ligue Magnus
  1. Sergejs Visegorodcevs – Villard-de-Lans
  • Division 1
  1. Olegs Koreskovs – Anglet
  2. Raimonds Danilics – Montpellier
  3. Janis Brakss – Cergy
  4. Viktors Lobacovs – Mulhouse (often listed as a Russian citizen)
  • Division 2
  1. Renars Undelis – HC Metz
  2. Gints Leitis – HC Metz
  3. Vladimirs Borovkovs – HC Metz
  4. Aleksandrs Kercs jr. – HC Metz
  5. Janis Bullitis – HC Metz
  6. Elvis Zelubovskis – Asnieres

Germany

  • DEL
  1. Herberts Vasiljevs – Krefeld Pinguine (has gained German citizenship)
  • German 2. Bundesliga
  1. Edgars Lusins – Hannover Indians
  • Oberliga
  1. Romans Nikitins – Adendorfer EC
  2. Eriks Ozollapa – Adendorfer EC
  3. Aldis Abolins – Hamburger SV
  4. Valentins Feoktistovs – Hamburger SV
  • Regionalliga
  1. Arturs Rainskis – GEC Ritter Nordhorn
  2. Aldis Kirsts – GEC Ritter Nordhorn
  3. Reinis Repss – ESC Bad Liebenzell
  4. Edgars Adamovics – Herner EV 2007
  • Junioren-BL
  1. Janis Berzins – ESC Moskitos Essen U20
  • Jugend-BL
  1. Viktors Ponatovskis – Hannover Indians U18

Great Britain

  • EIHL
  1. Marcis Zembergs – Edinburgh Capitals
  2. Toms Hartmanis – Fife Flyers
  • EPIHL
  1. Sergejs Louskins – Bracknell Bees
  2. Maris Ziedins – Peterborough Phantoms
  3. Janis Ozolins – Sheffield Steeldogs
  4. Edgars Bebris – Sheffield Steeldogs (occasionally incorrectly listed as an UK citizen)
  5. Raivis Kurnigins – Sheffield Steeldogs
  • ENL
  1. Elvis Veldze – Fylde Flyers
  2. Janis Grinbergs – Fylde Flyers
  3. Juris Galajevs – Slough ENL Jets
  • Great Britain U18
  1. Dairis Dreimanis – Kingston Juniors

Iceland

  • Iceland
  1. Edmunds Ingass – Hunar

Italy

  • Serie A
  1. Agris Saviels – Sterzing/Vipiteno

Kazakhstan

  • VHL
  1. Koba Jass – Kazzinc-Torpedo
  2. Aleksejs Sirokovs – Kazzinc-Torpedo
  3. Maksims Sirokovs – Kazzinc-Torpedo
  • Kazakh league
  1. Andrejs Smirnovs – Beibarys Atyrau
  2. Martins Raitums – Beibarys Atyrau
  3. Vitalijs Pavlovs – Beibarys Atyrau
  4. Sergejs Tjoluskins – HK Astana
  5. Edmunds Kniksts – Arlan Kokshetau
  6. Valerijs Filimonovs – Arlan Kokshetau
  7. Dmitrijs Zabotinskis – Arlan Kokshetau
  8. Arturs Ozolins – Arlan Kokshetau
  9. Vladimirs Mamonovs – Arlan Kokshetau
  10. Renars Demiters – Arlan Kokshetau
  11. Edijs Brahmanis – Sary-Arka Karaganda
  12. Olegs Sorokins – Sary-Arka Karaganda

Norway

  • GET Ligaen
  1. Aleksandrs Macijevskis – Stjernen
  • Get Division (second tier)
  1. Janis Smits – Comet
  • Norway U17
  1. Rudolfs Balcers – Lorenskog U17
  2. Maksims Ponomarenko – Lorenskog U17

Poland

  • Polish league
  1. Toms Bluks – KS Torun
  2. Aivars Gaisins – KS Torun (try-out)

Russia

  • KHL
  1. Lauris Darzins – Ak Bars Kazan
  2. Georgijs Pujacs – Avangard Omsk
  3. Edgars Masalskis – Yugra Khanty-Mansiysk
  • MHL
  1. Rihards Bukarts – Kapitan Stupino
  2. Artjoms Dasutins – HC MVD Jr
  3. Vladislavs Dudins – Olimpiya Kirovo-Chepetsk

Slovakia

  • Slovak Extraleague
  1. Maris Jass – HC Slovan Bratislava
  2. Aleksandrs Jerofejevs – HC Slovan Bratislava

Sweden

  • Division 1
  1. Krists Kalnins – AIK Harnosand
  2. Valters Ozolins – AIK Harnosand
  3. Rolands Gritans – Arboga
  4. Romans Semjonovs – Arboga
  5. Alberts Ilisko – Mjolby Hockey
  6. Kristaps Legzdins – Surahammars IF
  • Division 2
  1. Vadims Maticins – Hanhals IF
  2. Juris Dembickis – Lidingo
  • Division 3
  1. Niks Matevics – Gota/Traneberg
  • Division 4
  1. Edgars Grundmanis – Nynashamns IF-2
  2. Gints Gredzens – Nynashamns IF-2
  3. Mareks Kobula – IFK Mariehamm
  • J20 SuperElit
  1. Edgars Klavins – AIK J20
  • J20 Elit
  1. Valters Ozolins – AIK Harnosand J20
  2. Krists Kalnins – AIK Harnosand J20
  3. Sandis Zolmanis – Orebro J20
  • J18 Elit
  1. Romans Semjonovs – Arboga J18
  2. Kristaps Jakobsons – Arboga J18
  3. Roberts Potapenko – Arboga J18
  4. Aleksandrs Bebriss-Fedotovs – Arboga J18
  5. Sandis Zolmanis – Orebro J18
  6. Antons Jasunovs – Lidingo J18
  • J18 Div.1
  1. Roberts Cerins – IFK Kumla J18

Switzerland

  • NLA
  1. Ronalds Kenins – ZSC Lions
  • Switzerland3
  1. Gundars Berkis – Chiasso
  • Elite Jr. A
  1. Toms Andersons – Bern U20
  2. Martins Mezulis – Rapperswil U20
  3. Juris Zandovskis – Gotteron U20
  4. Elvis Merzlikins – Lugano U20
  5. Ivars Punnenovs – Kloten U20
  • Elite Novizen
  1. Marks Lazarevs – Pikes Oberthurgau U17

Ukraine

  • Ukraine
  1. Viktors Blinovs – Berkut Kiev

Written by Didzis Rudmanis

August 5, 2011 at 09:39

Posted in Latvians around the world

Tagged with , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,