Latvian Hockey News Report

By Didzis Rudmanis

Amur reassigns Sirokovs

with 4 comments

After a meager beginning of the season, Kontinental Hockey League club Amur Khabarovsk has reassigned Latvian forward Aleksejs Sirokovs to its farm club – Amur-2 Khabarovsk of the Russian First (third-tier) league.

Sirokovs already missed couple of the previous games, playing in seven out of eleven games this season. So far Sirokovs managed to score a goal and add another assist. Head coach Sergei Svetlov commented that currently Sirokovs is weaker than other Amur center forwards.

Similarly, Martins Cipulis, who also plays for Amur this season, has began it rather unsuccessfully, having only one assists in eight games and a +/- of -6 at the moment.

Advertisements

4 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Man šķiet, Tava info ir nepareiza. Cik zinu, Krievijas 1. līgā spēlējošais Amur-2 ir “lielā” Amūra fārms. Savukārt, Jermaks ir Novokuzņeckas fārms (skat.: http://www.vhlru.ru/lenta/922/ ). Kā redzi, VHL mājas lapā par Širokovu ziņu nav – tātad viņš nav “nomests” uz VHL.

  Abrags

  October 5, 2010 at 21:14

  • Mana versija par “Ermak” ir tikpat riskanta(ar iespēju būt nepareiza), cik “Amur-2”. Tā kā šeit http://www.khl.ru/news/2010/10/4/28431.html ir norādīts “fārmklubs”, tad īstas skaidrības nav, jo, cik man ir zināms, “Ermak” ir ne vien Novokuzņeckas, bet arī “Amur” fārmklubs, attiecīgi būtu ne visai loģiski Širokovu sūtīt uz pirmo līgu, ja var aizsūtīt uz VHL.

   Diemžēl dokumentu par “Ermak”-“Amur” saistību man nav, bet, pavērojot 2008.-09. sezonas “Ermak” sastāvu(pagājušās sezonas sastāvam EP ir 3 spēlētāji), kāda trešdaļa ir cieši saistīta ar Habarovskas hokeju.

   Didzis Rudmanis

   October 5, 2010 at 22:15

   • Domāju, ka Tava versija ir nepareiza. Ja spēlētājs no KHL tiek, komandēts uz VHL, tad vienmēr tiek norādīts klubs, uz kuru spēlētājs nosūtīts. Arī jaunākie VHL spēlētāji niek norādīti gan VHL, gan KHL mājas lapās.
    Otrkārt, nekur neredzu apstiprinājumu tam, ka Jermak ir fārmklubs arī Amūram. Arī neviena pāreja no starp Amur un Jermak šosezon nav notikusi.

    Abrags

    October 6, 2010 at 13:44

 2. Ok, šādu detaļu nezināju, tad tomēr laboju…

  Didzis Rudmanis

  October 6, 2010 at 15:27


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: